بحران براي بيشتر کشورها در دوره‌هاي مختلف به وجود آمده و مردمان يک سرزمين را از جهات مختلف تحت فشار قرار مي‌دهد، در دو دهه گذشته اوکراين به مکاني براي ساکنانش تبديل شده بود که فقر، بيکاري، تورم و محدوديت‌هاي اجتماعي در آن بيداد مي‌کرد و اين شرايط باعث ايجاد بدبيني شديدي ميان مردم شد و همين ماجرا مردم اين کشور را فراري داد و بيشتر مردم تصميم گرفتند به سرزمين‌هاي دور غربي مهاجرت کنند تا اميدي براي نجات داشته باشند. يکي از اين افراد که تصميم گرفت سرزمين مادري‌اش را رها کرده و عطاي آن را به لقايش ببخشد، جان کوم، مدير عامل شرکت موفق و محبوب واتس اپ است. بايد گفت در حال حاضر کسي وجود ندارد که يک گوشي هوشمند داشته باشد يا اين که اطرافيانش گوشي هوشمند داشته باشند و نام برنامه‌هايي مانند وايبر يا واتس اپ را نشنيده باشد. اين برنامه‌هاي پيام رسان به يک باره محبوبيت بسيار زيادي ميان کاربران پيدا کردند و اکنون بيشتر از اين که مردم به دنبال ارسال اس‌ام‌اس يا برقراري تماس صوتي با استفاده از سرويس‌هاي سيم کارت خود باشند، با نصب يکي از اين برنامه‌ها تمامي نيازهاي خود را برطرف مي‌کنند. واتس اپ به قدري در ميان رقبايش موفق ظاهر شد که شرکتي به بزرگي و اعتبار فيس بوک تصميم گرفت تا براي جلوگيري از رشد مستقل اين شرکت، به شراکت و خريد بخش عمده‌اي از سهام اين شرکت بپردازد. در مورد گذشته جان کوم بايد گفت که پدر او يک مهندس ساختمان بود و بيشتر در ساخت مدرسه و ساختمان‌هاي عمومي مشارکت داشت و شرايط خانوادگي کوم به گونه‌اي بود که به سختي مي‌توانستند هزينه‌هاي روزمره‌شان را مديريت کنند تا چيزي براي خوردن داشته باشند. در شرايطي که قرار بود اول پدر او به آمريکا برود و بعد بقيه اعضاي خانواده مهاجرت کنند، ابتدا جان به همراه مادرش در شرايطي از روستاي محل زندگي‌اش به کاليفرنيا سفر کرد که تنها 16 سال داشت. البته پدرش هيچ گاه نتوانست روستاي محل تولدش را ترک کند و 5 سال بعد از مهاجرت همسر و فرزندش، درگذشت. سه سال بعد مادرش هم به دليل بيماري سرطان درگذشت و جان کوم بسيار تنهاتر از قبل شد و به انجام کارهايي مثل تميز کردن مغازه‌ها پرداخت تا بتواند خرج روزانه‌اش را درآورد. بعد از مدتي که شرايط کمي برايش بهتر شد به عنوان نگهبان و تست کننده در شرکت‌ها مشغول به کار شد و هر شغلي را امتحان کرد تا بتواند در شرايط زندگي‌اش تغييراتي را ايجاد کند. موردي که باعث ايجاد تحول در زندگي جان شد، کامپيوترها و يادگيري برنامه نويسي بود. بعد از عضويت او در يک گروه هکري و آشنايي با تيمي از کارشناسان آي‌تي زندگي او به نوعي در سراشيبي پيشرفت افتاد. نتيجه آن را هم که امروز به خوبي مي‌توان ديد.

forbes.com مصاحبه‌اي را با او انجام داده که در ادامه مي‌خوانيم.

فکر مي‌کرديد در عرض مدت زمان بسيار کوتاهي به شرايط فعلي برسيد؟

در فوريه سال 2014 بود که در همه نشريه‌ها به اين ماجرا پرداخته شد که "کوم" ميلياردر شده است. در همان زمان بود که تيم کاري شرکت ما معامله با فيس بوک را جشن گرفتيم و پس از آن به همراه بريان اکتون به کنگره جهاني موبايل در بارسلونا رفتيم تا بتوانيم موفقيت خود را به ديگران هم اعلام کنيم. در مهماني که در زمان حضور ما در آن شهر برگزار شد، آقاي زوکربرگ هم بودند و با حضور ايشان رسيدن به سرمايه ميليارد دلاري براي ما قابل باورتر شد.

بارها اعلام کرده‌ايد که دوست نداريد به عنوان يک کارآفرين شناخته شويد، چرا با اين که بسياري از افراد به اين ماجرا علاقه دارند شما از آن دوري مي‌کنيد؟

من بيشتر ترجيح مي‌دهم که روي ساخت و توليد يک محصول خوب و پيشرفته تمرکز داشته باشم تا به فکر انجام کارهاي مديريتي و ثروت اندوزي باشم. احساس مي‌کنم اگر اين شيوه را انتخاب کنم، براي جامعه‌اي که در اطرافم قرار دارد انسان مفيدتري خواهم بود.

شما هم به سمت کارهاي خيرخواهانه کشيده شده‌ايد. آيا اين کار شما جنبه‌اي نمادين دارد و براي جلب توجه است؟

متاسفانه بسياري از افرادي که در عرض مدت زمان کوتاهي پيشرفت مي‌کنند و نامشان بر سر زبان‌ها مي‌افتد براي جلب توجه بيشتر سريعا به سمت کارهاي خيرخواهانـه و تاسيس انجمن‌هاي مختلف در اين زمينه رفته و تمامي فعاليت‌هاي خود را رسانه‌اي مي‌کنند.

من نمي‌دانم چگونه مي‌توانم رفتار کنم تا اين تصور از رفتارم ايجاد نشود. با توجه به گذشته‌اي که دارم و شرايط سختي که قبلا تجربه کرده‌ام، تمام تلاشم اين است که افرادي که شرايطي مشابه من دارند، سختي کمتري را تحمل کنند.

در زماني که بيکارتر هستيد و دنبال سرگرمي مي‌گرديد، ترجيح مي‌دهيد چه کار کنيد؟

بازي‌هاي فکري و ورزش هميشه جزو علاقه‌مندي‌هاي من بوده است. من به ورزش بوکس و بازي بشقاب پرنده يا همان فريزبي علاقه زيادي دارم و تا يک زمان خالي پيدا مي‌کنم سريعا به سراغ همين سرگرمي‌ها مي‌روم.